RSS

Cesta cez tri mapy – časť 1

08 máj
Cesta cez tri mapy – časť 1

Začiatkom roka som zachytil jednu myšlienku na prechod cez hory lesy a krasy slovenska u jedného priateľa. Išlo o prechod zo súčasného bydliska (Levice) do rodného kraja (Diviacka Nová Ves). Pohrával som sa s myšlienkou sa pripojiť a stráviť pár dní v jarnej prírode. Túžba zvíťazila a ja som vyrazil.

Na tento výlet boli prizvaní ešte ďaľší jedinci, no napokon ich účasť prekazili či už pracovné alebo školské povinnosti. Takže sme napokon finálne prípravy konzultovali dvaja s Ďurom. Aby sme sa vyhli pánovi Murphymu, tak sme plánovali v duchu KISS (Keep It Simple Stupid). Žiadny konkrétny plán sa teda nekonal. Povedali sme si len predbežný časový harmonogram (vrátiť sa v nedeľu). Určili pár bodov, cez ktoré sme chceli prejsť (Horský ranč, Elév). Ostatné už bolo v rukách božích, resp. v našich hlavách (orientačný zmysel) a nohách (kondička). Do výbavy Ďuro pribalil mapy VKU 1:50000. Nakoniec pribalil tri kusy, keďže predbežne záchytné body a cesta medzi nimi prechádzala cez tri mapy (č. 131, 137 a 138). Ja som pribalil Garmin eTrex na priebežné zachytávanie GPS súradníc aby sme si po návrate interaktívne pozreli, kade sme sa túlali.

Čo sa týka výbavy tak som zvažoval čo zobrať. Brať oldschool či modernu? Nakoniec zvíťazila moderna. K základnému ruksaku Karrimor Predator som pripol bočné vrecká. Do jedného z nich spacák Carinthia Tropen, do druhého bivi vreco holandskej armády, pončo a navrch lekárničku aby bola dostupná. Do samotného batohu potom náhradné oblečenie, karimatka, jedlo flase s vodou, panvička z Tatonky a moj verný spoločník – kanvička. Zvonku som pripol  nový BCB Crusader set. Medzi ruksak a prídavné bočné vrecia som šupol celtu a na druhú stranu rámovku. Okrem ruksaku som tradične bral svoju pogumovanú tašku (obal na plynovú masku) do ktorej som nasúkal drobnosti (foťák, opinel, kávu, musli tyčinky, čelovku, atď…)  Celková váha vrátane dezinfekcie domáceho typu a 4 litrov vody bola 21kg.

V práci sa mi podarilo vybaviť dovolenku na štvrtok a piatok. Keďže streda bola štátnym sviatkom a na utorok som naplánoval pár stretnutí v Nitre, tak som sa do Levíc k Ďurovi dopravil už v skoršie poobedie. Mali sme zorganizovaný “taxík” do Pukanca, štartu našej výpravy. Slniečko pieklo a tak sme bez dlhého otálania naložili poctivo naložené ruksaky na suché a rovné chrbáty a nasmerovali kroky do tieňa stromov. Po necelej pol hodinke kráčania sme dorazili k studničke. Povinný pitný režim v horúčave bol doslova povinnosťou a už spotený chrbát mi úbytok vody z tela len potvrdzoval. Vodu ktorú som mal vo fľaškách som vypil, zbytok nahradil čerstvou pramenitou vodou. Ďuro tiež natankoval H2O a išlo sa ďalej.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Pridŕžali sme sa orientačné kurzu na SV. Od studničky tým smerom viedla lesná cesta, tak sme sa vybrali po nej. Za nami sme zanechali posledné zvyšky civilizačného hluku a obklopilo nás prostredie, kvôli ktorému sa človek vybral na túto štreku. Tieň jarne zazelenaných stromov, šuchot drobnej lesnej zveri, bzučanie hmyzu, sem tam sa ozval nejaký vtáčik. Prešli sme popri dvoch zdrojoch vody a dorazili na malú čistinku s krmelcom. Po zveri ostali len stopy, tak sme sa zložili a porozhliadli kade ďalej.

Najskor doprava

Najskor doprava

Potom doľava

Potom doľava

Nakoniec, keď sme sa pozreli pred seba, tak sme zbadali zarastenú cestičku, ktorá kurzom korešpondovala s naším orientačným plánom. Prišiel prvý zaujímavejší stupák, ktorý preveril kondičku. Rozhovor utíchol a vystriedalo ho fučanie a utieranie potu z čela. Napriek tomu som si cestu vychutnával a sledoval okolie. Po chvíli sa pred nami objavil zaujímavý útvar. Oplotenie 8 uholníkového pôdorysu s jednými padacími dvierkami o rozmere cca 1,5×1,0m. V priemere mohol byť veľký cca 12-15m. Netuším na čo to komu slúžilo. Žeby nejaká “samotka” pre zver používaná v časoch dávno minulých?  Prešli sme popri nej so zhodnotením, že by to bol ideálny priestor na prenocovanie. Ochránil by od zveri. O kúsok ďalej sme popri ceste našli zaujímavé kamenné útvary. Boli to kamenné valce o priemere cca 6cm. Najskôr by som bol prisahal, že je to nejaký betónový stĺpik, ale po bližšom preskúmaní to beton nebol. Naokolo úlomkov bolo neurekom. Hlava mi to síce nebrala, ale išlo sa ďalej do kopca. Dorazili sme k bývalej lesnej škôlke. Zanedbaná, neobhospodarovaná, zarastená ako moja brada. Zrazu šuchot naľavo. Po zaostrení jelenica vo vzdialenosti cca 30m. Opatrne sme sa priblížili k padnutému stromu a pokúsili sa včas odfotiť. Nestihli sme ani Ďuro ani ja. P1110397

Zhodili sme batohy a rozhodli sa trošku doplniť tekutiny. Kým som sa rozdýchaval tak z lesnej škôlky šuchot. Vybehli dve diviačice. našťastie opačným smerom. Rozostúpili sa a zrazu za nimi mladé. Najskôr jedno, potom druhé a potom ako keby do myšieho hniezda strelí. Začalo vybiehať ďaľšie a ďaľšie. Pri 12tom som to prestal počítať, ale odhadom mohlo byť tých mladých tak 20-22ks. Nikdy som nevidel toľko kúskov naraz. Po vyše dvoch hodinách šlapania, toľko zaujímavostí… a predomnou ešte ďaľšie 4 dni. Paráda. Naložili sme batohy a išlo sa ďalej. Pekné široké lesné cesty sa striedali s miestami bez ciest, resp. s cestou zahatanou popadanými stromami. Potôčik nám občas lemoval cestu a kde tu prebehla ďaľšia zver. SAMSUNG DIGITAL CAMERA

P1110399

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Okolo pol siedmej večer sme dorazili k ceste pri Slossbergu. Cesta viedla do Brehov a ďalej do Novej Bane kade sme mali plán prejsť. Rozhodli sme sa kúsok po nej prejsť a následne vojsť kúsok do lesa kde sa rozložíme na noc. Hladanie vhodného miesta sa zmenilo na celkom ťažkú úlohu. Strmé kopce snáď z každej strany. Strmé stúpania, ktoré sme už absolvovali som už pociťoval v nohách pokračovali aj teraz. Chvalabohu, že po pol hodine Ďuro idúci vpredu v úlohe prieskumáka zvolal heuréka a začul som žuchnutie jeho batohu o zem. Dorazil som k nemu a putoval som za Ďurovým batohom. Zvalil som sa a vyfukával sa s cigaretkou v rukách. Pomaly sa začalo stmievať tak sme narýchlo odhrabali plac od konárov a lístia, rozložili pelechy. Po chvílke som si konečne vychutnával kávičku uvarenú na variči BCB Crusader.P1110400

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Po kávičke ľahká večera, ošetrenie pľuzgiera ktorý mi už hodnú chvíľu znepríjemňoval cestu a zaliezol som do spacáka. Príjemne unavený som zaspal skoro okamžite.

Pre viac detailov, stačí klikať:

vyskovy profil

 
3 komentáre

Posted by na 8. mája 2013 in Výlety a zrazy

 

3 responses to “Cesta cez tri mapy – časť 1

 1. atti.hombre

  8. mája 2013 at 20:19

  paráda…čakám na pokračovanie

   
 2. marekkostalMarek

  15. mája 2013 at 21:59

  Chlapci, paráda!! V sprnu se chystám z východních Čech na západní Moravu. Mám to cca 100km. Ještě jsem sám (půjdu teda se psem) takovu štreku nešel, tak jsme zvědavej.
  Jen se mi zdá, že toho nesete nějak moc. Jestli vše klapne a akce proběhne, tak sem pak vložím link.
  Jinak na pokračování story se samozřejmě těším i já ((o:

   
  • chameleonsk

   16. mája 2013 at 11:53

   Hoj Marek…tak to u teba vyzera na dlhsiu streku. Drzim palce nech vsetko vyjde tak ako ma.
   Rad si precitam tvoj “report” a nezabudni fotit. Ja som fotil malo a trosku ma to mrzi.
   Pokracovanie reportu bude onedlho 🙂

   P.S. ono sa ti to zda, v podstate vybava bola akurat /bivi, spacak, karimatka, celta pre zicher, nahradne oblecenie, voda/ naviac mozno bola ramovka resp. u Dura sekera. Mnozstvo vody bolo tiez tak akurat odhadnute. Co som neodhadol bolo mnozstvo jedla. Vela som ho mal a zbytocna zataz to bola. Takze som sa po veceroch krmil, aj ked som nejako hlad nemal, len aby som odlahcil batoh. 🙂

    

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: