RSS

Cesta cez tri mapy – časť 2

25 máj
Cesta cez tri mapy – časť 2

Príjemný nočný chlad, vietor ľahučko opierajúci sa do koruny mohutných stromov, zodpovedne do roviny odkopané miesto sľubovalo výdatný spánok a načerpanie síl. Omyl…z nejakého záhadného dôvodu sa všetci komári dohodli, že si pri našom táborisku urobia žúr a zároveň hostinu. Celonočné pisklavé zvuky tejto hávede kvalitnému spánku povedali “adieux”  Z vedľajšieho pelechu som počul neustále utáčanie sa, tak predpokladám, že som v boji s týmito lietajúcimi krvilačnými šelmami nebojoval sám. V polokóme som si spomenul, že mám hypersuperfullextra spacák Carinthia Tropen aj so sieťkou. Nocou sa rozozvučal rázny zvuk zipsu a otvor kade na mna útočila háveď som prekryl záchrannou sieťou. Uložil hlavu na improvizovanú podušku a ….. trt. Tie svine síce boli veľké na to, aby prešli sieťou ale ich sosáky bez problémov sa zmestili pomedzi mriežky siete. Do rána som mal na čele vytvorenú výšivku ktorá nabrala také rozmery, ako keby som nabúral do steny.

Takáto “kvalitná” noc ma zavčasu rozhýbala. Nie som vyhlásený rannostaj ak sa vyskytujem v prírode, ale tentoraz som bol vonku zo spacáku rýchlo. S Ďurom sme skonzultovali spánok. Slová ktoré mi liezli z úst, sú na tomto mieste nepublikovateľné. Ďuro nebol taký pejoratívny, ale významovo to korešpondovalo s mojím zhodnotením. V noci sme mali ešte jedného spoločníka. Okolo nás krúžil lišiak, ktorý rozmýšľal celú noc ako sa dostať do kapsí s potravinami. Asi ho ale nič nenapadlo, keďže sa priblížil najbližšie tak na 7-8metrov.

Po preventívnej dezinfekcii a rannej hygiene, vykonanej v príjemnej polohe sedmo cez vyvalené kmene stromov, sme uvarili energeticky výdatné raňajky, vypili kávu, zbalili veci do ruksakov, zahladili stopy po improvizovanom táborisku a vybrali sme sa na ďaľšiu púť. SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Bolo tak pol deviatej a slniečko už pekne vypekalo. V tieni stromov sme ešte raz na mape prešli všetky možnosti postupu a zvolili tú najjednoduchšiu pre rýchly presun. Cestu nám krížil Hron. Najrýchlejší spôsob bol prejsť pár kilometrov popri ceste. Cestou sme doplnili čerstvú vodu do tela aj do flaší pri pekne udržiavanej studničke. SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA

Po pol hodinke sme dorazili do Brehov. Dedina je to počtom obyvateľov malá, no je rozlohou dlhá. Kým sme dorazili do centra, tak sme vybavili povinné hlásenie o polohe, prelepil som si otlak a hromžili na slušne pripekajúce slnko. Zrazu sa pred nami zjavila vežička kostola. Ako všetci dobre vieme, kde je kostol tam bude aj krčma. Ani Brehy nie su výnimkou. Jedno čapované a dobre vychladené padlo vhod.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Prehodili sme pár slov so zvedavými štamgastami a vydali sa ďalej cez Hron a betónovú džunglu mesta Nová Baňa. Náznaky toho čo nám je bližšie srdcu sa objavili až na druhom konci mesta. Po zhodnotení polohy, poveternostných podmienok sme sa rozhodli, že nepojdeme cez kopce, ale pojdeme sa osviežiť na tajch, ktorý je kúsok za mestom. Zlá správa bola to, že šlapanie po asfaltke nás neminie, ale vidina chladnej vody v tento horúci deň bola lákavejšia. Po hodinke a pol útrapného šľapania do kopca, kde nebolo kúska tieňa, sme dorazili k tajchu. Cestou sme minuli recepciu kempu (zároveň krčmu) a vybrali sa k vode. Asi sme sa nemali tešiť, voda bola nevábneho charakteru, okolie ako na stavbe. Aspoň bol pekný výhľad na okolité kopce a kopčeky opalujúcich sa slečien. Tak či onak, mal som toho plné zuby, podišli sme kúsok ďalej kde som zhodil batoh, komplet mokré tričko som dal na slnko a svoje telo do chládku. Bol akurát čas na obed. Natlačil som sa slaninkou, cibuľkou, chlebom a zvalil sa na siestu do trávy.SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Napriek prvotnému znechuteniu musím zhodnotiť, že toto miesto malo čosi do seba. Výborne som si oddýchol, topánky vyvetral a doplnil tekutiny. Ďuro siestu doplnil krátkym prieskumom okolia. Odpočinutý sme boli, bol čas sa vydať ďalej. Ako som sa obúval, tak som cítil, že ďaľší postup bude útrapa. Ten pľuzgier praskol. Po prejdení cca 500m som zahlásil, že takto to nepojde ďalej. Ako náhodou to bolo zrovna pri recepcii. Dokríval som hore na terasu, zhodil batoh, topánku, ponožku. Odlepil som tie špeciálne náplaste na pľuzgier a pri pohľade na ten masaker som začal nadávať. Tie náplaste na pľuzgier dopomohli k tomu aby sa zvačšil na cca 5cm priemere. Koža zodraná do krvi. Holt, nedalo sa svietiť a bolo treba ošetriť. Odstrihnutie zvyšnej časti kože bolo tou ľahšou úlohou. Keď som videl ako mi Ďuro podáva 60° lieh na dezinfekciu a vysušenie rany, tak som zbledol. Namočil som vatovú tyčinku a priložil. Zopakoval som to ešte 3x. Videl som všetkých svatých a ešte aj pri písaní tohto článku mi vstávajú chlpy zo spomienky na tú bolesť. Kým som nohu ako tak ošetril, tak pristál predomnou chladený Kvasar. To zmiernilo moje utrpenie a vychutnal som si ho do poslednej kvapky. Podakto si to vychutnal hneď 2x 😀 .SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Neplánovaná zastávka nás stála čas a bolo treba pridať do kroku. V horúčave sme sa vybrali smerom Horský ranč. Pred cestou som mal toto miesto vyhliadnuté, ako jeden z orientačných bodov. Plán bol na ranči večer doplniť vodu, ubytovať sa na blízku, ráno sa tam vrátiť ešte raz na dotankovanie a ísť ďalej.  Keď som pred cestou pozeral webstránku, zbadal som tam viacero možností ako si spríjemniť túto cestu. Ostalo nám prejsť po asfaltke cca 2 kilometre. Na potvoru slnko pražilo poctivo. Predobedňajšok sa teda ničím nelíšil poobedňajškom. Cestou sme sa občas zastavili v chládku autobusovej zastávky. Blízko jednej bola aj obrovská čerešňa. Zvalili sme sa, vytiahli vodu a pokúšali sa schladiť. Zrazu sa objavil gazda, na ktorého pozemku sme sa rozvalili. Dali sme sa do reči a z malej zastávky na odfúknutie bola vačšia zastávka. Polhodinka debatky, počas ktorej sme sa dozvedeli čo to o tomto kraji, o tom ako sa im žije, spravili výmenný obchod (naše domáce za jeho domáce). Objavili sa aj jeho synovia a zahrkal traktor r.v. 1927 zn. Porsche. Jednovalec šlapal jedna radosť. S gazdom sme dali ešte jedno na šťastnú cestu a pobrali sa ďalej. Vidina grilovaného pstruha ma hnala dopredu a nebral som do úvahy neskutočnú bolesť, ktorú mi spôsoboval pľuzgier. Ešte kilometrík a asfaltka sa zmenila na cestu vysypanú kameňom. O chvíľku sme zbadali ceduľku “Horský ranč” Za zákrutou sa však objavilo rozľahlé staré družstvo. Márne som hľadal niečo čo by sa mohlo podobať ranču. Brána bola otvorená a z nejakej maštale vyšiel človek. Po otázke kde je ten ranč, ukázal na rodinný dom vedľa, kde s kosačkou behal nejaký týpek v kraťasoch. Vravíme si, OK. veď ranč nemusí byť z dreva ako vo westernoch. Týpek sa nás pokúšal ignorovať, no pán z družstva ho pískaním upozornil, že ideme na ranč. Nebudem popisovať do podrobnosti jeho ochotu. Snáď Vám bude stačiť jeho odpoveď na našu otazku: “Je toto horský ranč?” odpovedal: “Je, ale toto nie je pre Vás chlapci”. Nebyť zničený po celodennom šlapaní po slnku, nohy citelne v katastrofálnom stave, by som bol býval preskočil plot a vysvetlil mu ručne ako sa má správať k potenciálnym hosťom. Nuž…opäť sa prejavila slovenská nátura a pohostinnosť. Znechutený týmto prístupom sme sa otočili, ani vodu nevypýtali a išli ďalej.

Slnko pomaly začalo klesať a tak sme sa vybrali hľadať miesto na nocľah. Kúsok za slávnym rančom sme narazili na potôčik s výbornou vodou.  Dovolím si poznamenať, že útrapy s hľadaním rovného miesta na spanie boli rovnaké, ako predošlý deň. V danom okolí sme však mali na výber z dvoch možností – vačší kopec, či menší kopec. Rovina nikde. Vybrali sme menšie zlo a usalašili sme sa na zlome svahu medzi dvomi lúkami krytý krovinami. Nebolo to ideálne miesto, no výhľad bol krásny.

SAMSUNG DIGITAL CAMERAKu slovu sa dostala rámová píla a uschnutá jabloň. Onedlho už ohník vniesol lepšiu náladu a bol čas na večeru. Úprimne, vypečený z celodňového slnka, unavený som nemal ani chuti jesť. Len si vychutnať kávičku a príjemne vystretý si pochutnať na cigaretke. Pri pohľade do zásob ktoré som mal, som sa však rozhodol natlačiť stoj čo stoj. Pociťoval som každé kilo na chrbte a tak bolo treba urýchliť stratu váhy. Konzervy museli ísť ako prvé. Fazule s párkom, lunchmeat, ryba v oleji…to bola naša večera. Ohník dohorieval, zotmelo sa a my sme sa pobrali do naších bivi vakov.

SAMSUNG DIGITAL CAMERAP1110415SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Len čo sme zaliezli do spacákov, zotmelo sa úplne. Pomaly som sa už zaspával keď som začul dupot cca 30m ponad nami. Srnec. Vyplašene zaflekoval a pozeral sa na nás. Mesiac ho osvetloval a videl som jeho výraz ako nechápavo pozerá čo to vyrástlo za čudné veci na jeho lúke. Zbrechol. Nasrdene a zmätene. Odbehol o kúsok ďalej a zbrechol opäť. Ďuro mu odpovedal. Takto sa chlapci rozprávali cca 15 minút. Srnec hrdinsky ustúpil medzi stromy a brechal naďalej odtiaľ, no ja už som vtedy zavrel oči a zaspal. Potreboval som nazbierať sily na ďaľšie dni…. ale o tom až v pokračovaní.

 
5 komentárov

Posted by na 25. mája 2013 in Výlety a zrazy

 

Značky:

5 responses to “Cesta cez tri mapy – časť 2

 1. atti.hombre

  26. mája 2013 at 5:28

  🙂 nebol ten ranč bordel?…mali ste sa pozdraviť : Gutn tág… 😀

   
 2. divox

  26. mája 2013 at 9:54

  *Super citanie,mas talent 🙂 tesim sa na dalsiu cast..

   
 3. Juraj1974

  26. mája 2013 at 18:05

  A mne sa vratili krasne casy a spomienky pri citani tychto riadkov. Ja som sa normalne pri kazdom slovku videl opät na miestach o ktorych pises. A aj Atti si vsimol to co to vlastne ten ranc bol vobec zac… ved ta frekvencia aut co tam celu noc chodila hore dole o tom dost jasne naznacovala… Pomarančer to mal urcite uuuplne jasne ze keby nas tam pustil ze by to rovno mohol zaviet. Nemal by tam uz kamen na kameni…. :-))

   
 4. Lesní želva

  21. júla 2013 at 16:20

  Člověče, super vyprávění… jenom to pokračování jaksi chybí. 😉

   
 5. atti.hombre

  7. augusta 2013 at 19:49

  a písať zabudol na dovolenke…dopipíš to už! 😀

   

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: