RSS

Tri studničky…

03 dec
Tri studničky…

Uplynulý víkend som sa vrátil v čase a prežil víkend v mínusových teplotách. Od októbra sa mi nedarilo dostať sa von na dve noci. Až teraz. Nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, vyúdiť sa pri ohníku, posedieť a pokecať s priateľmi sa mi už naozaj žiadalo. No pointa a pravý dôvod vypadnúť von, bola inde…

Oslovil som úzky kruh priateľov, či by sa nepridali ku mne a rozšírili tak jednočlenný tým pátračov a prieskumníkov. Podľa turistickej mapy sa v Slatinách nachádzajú viaceré studničky. Dve z nich som ešte nenavštívil. To bol môj plán. Ísť sa pozrieť v akom sú stave a v akom prostredí sa nachádzajú. V prípade, žeby sa nachádzali vo vhodnom prostredí, kde by sa dalo táboriť, bolo by to ďalšie potenciálne miesto na strávenie pekných chvíľ v kľudnej tichej prírode. Termín bol dohodnutý a ako sa blížil, zistili sme, že nám pracovná vyťaženosť umožní sa stretnúť už vo štvrtok u mňa na chalupe “U korýtka”

Počasie, nech hlásili a bolo akékoľvek, nebolo žiadnou prekážkou. Vyrazil som po práci. Plná diaľnica, tma a hustý dážď miestami zo snehom mi robili spoločnosť. O necelé dve hodinky som už rozsvecoval svetlá a zakúril v krbe nech je teplo. Chlapci ešte boli na ceste, tak som mal čas rozkúriť aj trúbu a vychladiť to čo bolo treba.

Neviem čím to je, ale akurát keď sa jaterničky zdobené oškvarkami dorobili, tak zasvietili do obloka svetlá tmavého auta v čierno čiernej tme. Záverečné metre Ďurov Fester vybehol ako mladík a prieskumný tým sa skompletizoval. Po zvítaní a následnom “uvítacom” štamprlíku sme sa pohodlne usadili pojedli, podebatili, popili. Nedá mi a touto cestou ešte raz musím poďakovať za darčeky od mojich priateľov. Vážim si ich pozornosti a musím uznať, veľmi ma potešili. Čas sa posúval neuveriteľným tempom a hodnú dobu po polnoci sme sa rozišli spať. Plán bol jednoduchý. Ráno dať rýchle raňajky a vyraziť smerom k prvej (už overenej studničke) kde sme strávili víkend s “vlčatami”

V predošlý večer som priateľom predostrel aj vedľajší zámer hľadania studničiek. Dávnejšie sa nekonala oficiálna portálová zimná akcia, tak som chcel, členovia fóra posúdili vhodnosť miesta, resp. ak sa nájdu spomínané dve studničky, posúdili či by nebolo lepšie presunúť “zimný” zraz tam.

Táborisko po našom príchode sme našli tak ako sme ho zanechali skoro pred rokom. Pustili sme sa do stavania prístreškov a pelechov. Zemolezi Atti, Ďuro začali sa umiestňovať v blizkosti ohníčka a ja som v hamake odvisol-taktiež v jeho blizkosti. Maťo si vyhliadol čistú rovinku s trávičkou o kúštik ďalej, kde postavil svoj prístrešok.

Maťo sa zrazu vytratil, no tí čo ho poznáme sme nemuseli silno rozmýšľať kde sa podel.

O chvíľku sa vynoril z blízkej húštiny väčších či menších ihličnanov s ingredienciami na podpálenie. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zakaždým čo som bol s Maťom vonku, tak zapaloval oheň nejakou inou technikou. Tak som bol zvedavý, čo teraz vytiahne z pomyselného klobúka. Najskôr to skúsil pekne po “buřtkraftérsky”

PB29002222

Napokon uznal, že s takýmto náčiním nemá skúsenosti (na rozdiel od poctivých fajčiarov) a skúsil to inak. Vytiahol svoje púzdierko na vetruodolné zápalky, ktoré si sám vyrobil z brezovej kôry.

O chvíľku sa oheň rozhorel, no bolo ho treba niečím živiť. S Attim sme zbadali nejaký “sersám” voľne uložený.

Tak sme sa hneď pustili aj do roboty:

Ďuro sa nevedel pozerať na našu ťažkú robotu a tak sa rozhodol, že si dá trošku relaxu. Maťovi sa jeho nápad pozdával, tak sa pridal.

Bola radosť sa pozerať ako krásne relaxujú a kôpka dreva pri ohnisku pribúda. Po chvíli ich relax asi už nebavil a pridali sa k nám.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takto nádherne narobení, sme sa posunuli k ďaľšiemu bodu plánu, ktorý sme zosnovali “U Korýtka” predošlú noc. Bolo treba nachystať všetko potrebné, aby sme mohli uvítať nového člena slovenskej bushcraft komunity – UFO.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pre tých čo nevedia kto/čo je UFO pripravím onedlho obšírnejšie vysvetlenie. Teraz len v krátkosti času – tvarovaná nádoba z oceli určená na varenie.

Kým sa UFO pripravilo k prvej ostrej prevádzke, Ďuro sa dobrovolne podujal, že to bude on, kto absolvuje prvý testovací “let”  UFO bolo treba vypáliť a následne doplniť.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kým sa toto všetko dialo, s Maťom sme odbehli obzrieť miestne zásoby palivového dreva. Na okolo hrab, no na vzdialenom okraji táboriska sa na nás usmieval dub. Tu nás zohrial prvýkrát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zohrial ma aj druhýkrát

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prišli sme v správny čas. Ďuro “parkoval” UFO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A potom sa už len čakalo až kým nebol ten správny čas:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Medzičasom prišiel nečas. Nie ten z čiech… Tento bol mokrý. Nám to nevadilo. Pretože prvá ostrá misia UFA sa zdala byť úspešná. Aj bola:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ako z fotografií vidno, tma sa vkrádala, počasie vlhké…no tá chuť … tá chuť výborného kuracieho, zemiakov s cibuľkou a slaninou nás tak opantala, že sme si ani nevšímali.

Spokojní sme ešte posedeli do zotmenia, podaktorí aj slaninku ešte opiekli, prikladalim rozprávali. Relatívne zavčasu zaliezli do pelechov. Vliezol som do svojej Carinthie Defense 4  no o hodinku ma zo spacáku vyhnali litre čaju. Takto prerušovaný spánok som mal počas noci viackrát  a nebol som sám. Napriek teplote okolo 0, som vždy cítil, že spacák má ešte akú takú teplotu, tak som ho nemusel vyhrievať nanovo úplne celý. Celkovo vzaté, mal som pokojný spánok.

Nad ránom jemné mrholenie vystriedal sneh. Málo ho bolo, no aspoň zafarbil okolie do zimných farieb. OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po raňajkách sme ponechali Attiho v tábore (dobrovolne sa hlásil) a v trojici sme vyrazili hľadať zvyšné dve studničky. V mape sú označené pri Čerencovej. Cesta viedla popod Ostrú Malenicu. Ako správni lesolezi sme to najskôr zobrali skratkou, ktorá sa napájala na lesnú cestu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dorazili sme k bodu kde sme sa mali rozhodnúť ktorú studničku pôjdeme hľadať prv. Rozhodli sme sa pre tú napravo. Cesta viedla z chodníka do rokliny. V nej bola kedysi lesná cesta, no teraz už bola zahataná popadanými kmeňmi po prebierke. Prečo túto lesnú cestu ponechali lesníci v taktomto stave, to je už otázka pre nich. Našťastie po 500m sa už cesta dala prejsť tak ako sa patrí a scenéria bola jednoducho krásna.OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prišli sme podľa mapy na miesto kde studnička mala byť, no po nej ani chýru ani slychu. Usadili sme sa na kraji lúčky a upresňovali kde by sa mohla nachádzať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak ako som predpokladal, táto studnička bola ponechaná jej osudu a nik sa o ňu nestaral. Lístie, popadané konáre navôkol nám veľmi veľkú šancu na jej nájdenie nedávalo. Rozdelili sme sa a v rozostupoch cca 50m sme sa vybrali do lesa hľadať. Mapa ukazovala miesto medzi dvomi vrstevnicami smerom poza nás. Pobrali sme sa a keď už som bol podľa môjho názoru ďaleko a chcel som zakričať na Ďura, že som našiel veľké NIČ som zbadal pás lístia, ktorý nebol prikrytý snehom…. Heuréka…to je ono. Vyvierajúca voda nedala šancu jemnému poprašku snehu, aby skryla to čo sme hľadali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zapískal som, zakričal som, že som bol úspešný. Kým chlapci prišli, pustil som sa do jej vyčistenia. Podľa môjho názoru, pri tejto studničke nik roky nebol. Zahádzaná kameňmi, plytká od nánosov bahna, bez prístrešku. Dali sme sa do jej čistenia a prehľbenia. Po chvíľke sa studnička začala čistiť.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zatiaľ sme teda boli úspešní… prvá by bola nájdená. Bohužiaľ sme nemali času ostať dlhšiu dobu aby sme sa z nej mohli napiť. Museli sme pokračovať k druhej studničke. Predpokladám, že o takú hodinku by bola už voda čistá a priezračná. Nevadí…vrátime sa inokedy.

Posilnený úspechom sme sa pobrali ďalej krížom cez les a strmý kopec. Prišli sme na neznačenú lesnú cestu. Napojili sme sa na ňu keďže teoreticky mala viesť k druhej studničke. Prešli sme hore, dole, doprava doľava vo vyznačenom úseku a …nič.  Rozhodli sme sa vrátiť na pôvodnú cestu po ktorej sme išli k prvej studničke. Na miesto kde sme sa rozhodovali ku ktorej sa vyberieme prv.  Čas nás tlačil. V tomto období sa stmieva skoro a hmla ktorá nás sprevádzala celý deň nás tiež súrila. Keď sme už skoro boli na “križovatke” zrazu Ďuro v strmom zráze pod nami zbadal niečo podobné ako ja pri prvej studničke…. Pás lístia neprikrytého snehom…Heuréka. Druhá studnička. Pravo vbok a hurá dole. Ako sme sa blížili, pozerám, že tých nezasnežených pásov je viac. Hmm…viacero prameňov. Maťo išiel ešte nižšie. Ja som ostal a pokúsil sa nájsť miesto pod lístim, skade voda vyviera. Hrabal som hrabal, ale našiel som len tenký prúd vychádzajúci spomedzi dvoch kameňov…. To nemôže byť ono. Ďuro, ktorý išiel dole sa pozrieť kde je Maťo sa nevracal. To značilo, že našli niečo zaujímavé. Dočistil a prehĺbil som miesto prameňa a pobral sa dole… a čo nevidím?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chalani našli studničku. Táto už bola v lepšom stave, no napriek tomu aj tak v zúboženom. Trošku ju stihli prečistiť kým som sa pridal. Hneď vedľa studničky sme našli aj strom na ktorom bola zavesená malá skrinka s Panenkou Máriou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Našli sme čo sme hľadali, pozreli na hodinky a naozaj bol čas, aby sme sa vrátili do tábora. Dobrú naládu z nájdenia oboch studničiek mi kazil iba fakt, že v ich blízkosti nebol vhodný pľac na usporiadanie portálového zrazu. Menšia skupinka však v blízkosti rovinku nájde.

O 5 minút sme už boli na lesnej ceste ktorá nás viedla spať. Aj slnko zrazu vyšlo a úspešné nájdenie studničiek sme oslávili šípkami a nádherným výhľadom na Ostrú Malenicu a Butkov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O necelú polhodinku nás v tábore vítal Atti horúcim čajom. Mne vyhladlo, tak som vylovil slaninku, údené stehno, chlieb a cibuľu. Kávička a cigaretka ako dezert nesmela chýbať.

Popri družnej debate sme sa zhodli, že ingrediencie pre druhú misiu UFA máme. Tento raz Ďuro doplnil pôvodnú receptúru o dva druhy klobások. Tak sa opäť naplnilo a čakalo… Kým sme sa dočkali, padla tma a vkradol sa hlad. UFO sme vyprázdnili v rekordnom čase. OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po večeri Ďuro zbehol ešte pre vodu, aby bola na ráno. Popri tom debata o mieste zimného portálového zrazu bola čoraz konkrétnejšia. Je síce fajn, že sme našli studničky…no vhodné miesto pre takúto akciu je určite “tábor vlčiat” kde je viac možností či pre “zemolezov”, či pre “hamakárov”

Pomaly sme sa rozišli do pelechov. Ja som zaspal spánkom spravodlivých. Spánok mi prerušila sova, z diaľky brechajúci pes a potreba ktorá sa ohlásila ráno o 3. Brrrrrr. Kosa bola. Bol som preto rýchly a potom až do svetla sa vyhrieval v spacáku.

Chlapci potrebovali stíhať prípoje z LV tak sme sa ráno rýchlo pobalili, raňajky dali u mňa na chalupe a tým ukončili prieskumný víkend.

Priatelia, ďakujem za to, že ste ma navštívili a pomohli pri hľadaní zabudnutých studničiek. Takisto za názor na miesto zrazu a hlavne…za Vašu spoločnosť. Verím, že sa onedlho opäť stretneme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
6 komentárov

Posted by na 3. decembra 2013 in Výlety a zrazy

 

Značky: , , , , ,

6 responses to “Tri studničky…

 1. Juraj1974

  3. decembra 2013 at 20:37

  Priatelu. Bolo mi potesenim stravit pokojne chvile v kruhu priatelov.

   
 2. SKW

  3. decembra 2013 at 21:24

  Ej, dobre bolo veru! 🙂 Vďaka priatelia za skvelý víkend, parádne jedlo a pomoc s logistikou. Teším sa na deň kedy opäť spáchame nejaký zrazík.

   
 3. Lesní želva

  3. decembra 2013 at 22:56

  Že vám bylo fajn, je naprosto jasné z těch šťastných obličejů. V duchu jsem byla s vámi, takže díky ještě za vizuální doplnění. 😉

   
 4. carlos9780

  5. decembra 2013 at 18:25

  Pekná akcia chlapci,zaujímavé okolie dúfam že mi to časovo vyjde na zraz.

   
 5. atti.hombre

  7. decembra 2013 at 8:17

  Thank aj buldozer amigos za pekný víkend…dokonca aj vlaky sa dali! 😀

   

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: