RSS

Disk na pečenie – UFO

08 dec
Disk na pečenie – UFO

Viacerí z Vás si už všimli moju úchylku testovať, skúšať rôzne “nádoby” na varenie. Nedávno som narazil na jeden zaujímavý výrobok u našich južných susedov – Disk na pečenie.Nádoba pochádza z časov dávno minulých a používali ju drevorubači v oblasti Matry. Kým pracovali, tak nádobu naplnili ingredienciami, položili do pahreby a kým sa jedlo pripravilo, nestrácali čas a mohli zatiaľ pracovať.

Konštrukcia sama o sebe je jednoduchá. Tvoria ju dve oceľové pol guľovité misky spojené pántom a s uzamykacím mechanizmom. Na vrcholci jednej z nich (hornej) je umiestnené očko pre manipulovanie. Po spojení a uzatvorení oboch misiek vytvára povedomý tvar – UFO.

Na internete som našiel jedného výrobcu. Vyrába ich v rôznych rozmeroch. Ich objem označuje nie litrami, či centimetrami, ale počtom osôb, pre ktoré je táto nádoba určená. Ako poznáme maďarských priateľov, ich miera a dávky jedla sú viac ako dostatočné. Takže ak výrobca uvádza, že nádoba je určená pre 2-4-6-8 ľudí, tak sa aj toľko ľudí dostatočne naje.

Keď som sa podelil s odkazom na túto nádobu, tak sa ohlásilo zopár priateľov, vďaka čomu sa mi do rúk dostali viaceré rozmery a mohol som ich podrobiť exaktnému meraniu a nafoteniu.

Ufo pre 2-4-6 osôb

Ufo pre 2-4-6 osôb

Ufo pre 2-4-6 osôb

Ufo pre 2-4-6 osôb

Matrioška z UFA

Matrioška z UFA

K týmto trom, je možné dokúpiť ešte štvrtý rozmer – pre 8 osôb

Merania: 

UFO pre:

2 osoby – priemer 16cm, váha 500g (ideálne pre 0,5kg mäsa, 0,25kg zeleniny)

4 osoby – priemer 23 cm, váha 750g (idálne pre 1kg mäsa, 0,5kg zeleniny)

6 osôb – priemer 27 cm, váha 975g (ideálne pre 1,5kg mäsa, 0,75kg zeleniny)

Z prvej fotografie vidno, že tá stredná (4os.) má zľahka sploštený tvar, pričom ostatné dve majú boky viac kolmé.

Praktické skúsenosti: 

Minulý víkend sa k tejto činnosti aj prikročilo u príležitosti návštevy 3 studničiek.

Zjavné otlačky výrobcu

Oceľ je raz už taká. Povrchová korózia pred prvým použitím sa ukázala, otlačky pána výrobcu sa ukázali v celej svojej kráse

K zásielke mi okrem receptov prišiel aj návod na použitie s poznámkou ako pripraviť UFO pred prvým ostrým použitím. V podstate to bola jedna veta. UFO pred prvým použitím treba vypáliť. Nie je dobre nasucho, ale za pomoci nejakého tuku. My sme použili slaninku. Po vypálení UFO zmenilo jasnú striebristú farbu na “stealth”.

Po vypálení už stačí UFO naplniť ingredienciami. V podstate ide o “živánsku”. Ja to volám slovenské “lasagne”

Do spodnej vrstvy uložíme pásiky slaninky, potom cibuľu, mäso, zemiaky. Vrstvenie opakujeme až kým nádoba nie je plná. Nie je nutné vkladať do alobalu, ale uľahčuje to následné čistenie.

UFO zatvoríme (nezabudneme uzamknúť) a vložíme do pahreby. Je dobré si po 20-25 minútach skontrolovať nakoľko je mäso upečené. Nám to trvalo necelú hodinku a bolo hotové.

Pre vyberanie UFA z ohniska používame očko, cez ktoré sa dá prestrčiť konárik a tak sa ľahučko dá s horúcim diskom manipulovať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Disk na pečenie je možné použiť aj na varenie doma v trúbe, krbe, kachliach….jednoducho tam, kde je zdroj tepla. Servíruje sa priamo v ňom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po vybratí z pahreby sa Vám môže pripomenúť hodina fyziky a lekcia o rozťažnosti materiálu. Disk sa trošku zahryzol a bolo treba použiť menšie násilie pri jeho otvorení. 🙂

Niektoré Ufá sa už predminulý týždeň rozleteli po slovensku a už si našli aj miesto u nových majiteľov. Miro už stihol “postavil garáž”. Jednoznačne to uľahčuje prenos tejto súčasti výbavy.

V článku boli použité fotografie priateľov, za ktoré im veľmi pekne ďakujem: Atti, Divox, SKW, SwitchBlade

 
Pridaj komentár

Posted by na 8. decembra 2013 in Recepty, Vybavenie

 

Značky: , , , ,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: