RSS

Comeback ku studničke – pics heavy

01 jún
Comeback ku studničke – pics heavy

V rámci oddychu od dlhodobého projektu, padlo rozhodnutie o malom relaxe v prírode. Tentokrát v spoločnosti syna a jeho kamaráta. Kedže nemám rád len také posedávanie, zvolili sme návrat k jednej zo studničiek, ktorú sme v zime vyhľadali. 

Zbalenie vecí pre mňa a pre syna bola jednoduchá vec, keďže výbavu máme každý svoju. Synov kamarát také šťastie nemal, no moje bohaté zásoby vystačia pre celý detský tábor. Ruksak, karimatka, celta, spacák, a ostatné drobnosti sa presunuli do čierneho batohu a vo štvrtok sme ho odovzdali Tomášovi, nech si pribalí už len náhradné oblečenie a stravu na víkend. Naše ruksaky sa tentokrát okrem osvedčených a preverených vecí, rozšírili o poľné lopatky. Cieľ: Belušské Slatiny, časť Podmalenica, studnička pod Ostrou Malenicou. Zanesená, rozšliapaná od navštevujúcej zveri. Chlapci mali v piatok vzhľadom k MDD program v škole len doobeda a tak sme mohli kľudne vyraziť zavčasu. Naskákali sme do auta a o dve hodinky sme už vystupovali v Podmalenici. Tentokrát sme cestu k studničke nezvolili po turistickom chodníku vedúcom na Ostrú Malenicu, ale cez lúky rozkladajúce sa pod kopcom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po 10 minútach sme križovali malý výsek lesa, ktorý oddeľoval dve lúky. Lesná cestička bola hotová diaľnica lesnej zveri. Srnčia, jelenčia, aj diviačia zver sa tade premávala. Pri výstupe na lúku bol úsek jemne rozbahnený po nedávnom daždi. Tento úsek bol o rozmere 10x5m posiaty stopami zveri. Jedna na druhej a cez ňu ďaľšie. Pionierom som bol dávno, tak som pripravený nebol a foťák bol zaprataný kdesi v batohu. Foto spravím inokedy.  Lúka bola spolovice skosená, no na jej zadnej polovici ešte bujnela tráva v plnej výške. Ako sme sa priblížili k jej zlomu, zbadali sme srnku s mladým – foťák stále v batohu. Prešli sme okolo miesta kde bolo srnča učupené a zaľahnuté a už sme odtiaľ zbadali ciel cesty. Dva smrečky stojace kolmo v osi lúky. Podľa nich som si zapamatal miesto kde studnička je. Do 10 minút sme si našli miesto táboriska v cviku medzi Ostrou a Tupou Malenicou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chlapci si pomáhali s prípravou svojích pelechov a táborisko bolo pripravené o chvíľku. Syn zavesil hamaku, jeho kamarát sa zložil na zem vedľa neho. Počasie nám malo priať čo sa zrážok týka. Malo byť bez dažďa, no veterno. Preto spustili zadné strany celty k severu odkiaľ bol cítiť vietor. Ja som uzavrel trištvrťkruh z juhu, aby som lámal studený prúd vzduchu, ktorý zvečera začne prúdiť z úžlabiny.  Príprava ohniska bola otázka chvíľky a onedlho už chlapci zapálili oheň a spokojne sme sa mohli nadýchnuť čerstvého lesného vzduchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja som si pripravil pohodlné sedenie, uvaril kávičku a kochal sa pohľadom lúčov zapadajúceho slnka, ktoré sa predierali cez stromy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oddychujúc a popíjajúc kávičku som zrazu začul podozrivé zvuky. Najprv som ich nevedel identifikovať. Potom mi došlo, že to naše žalúdky sa hlásia a švŕkajú. Ozvena to bola riadna. Tak sme sa pustili do varenia. Kto špagety, kto slaninku, kto mäsko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plný žalúdok zohrieval telo. Pokoj v lese dušu. Obďaleč v tme svietil lampášik a ja som si po dlhom čase vychutnával ticho, kľud a pokoj. Chlapci zaľahli pomerne zavčasu. Ja som ostal pri ohni, sledoval mihotanie plameňa, občas priložil “papek” a cigaretku k ústam.  Keď sa moje ústa natiahli viac ako levovi po dobrej večeri, priložil som a vymenil som teplo ohňa za teplo mojej Carinthie Tropen. Noc bola kľudná, sem tam sa prešmykol nejaký hlodavec, sem tam sova zahúkala…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V poslednom čase som nezvyčajne rannostaj. Či je sviatok, či piatok vstávam pred pol šiestej. (a to som bol vychýrený sedmospáč)  Chlapci boli ešte spokojne zakutraní v spacákoch. Po rannej prechádzke po lúke, kde som nemal šťastie na sledovanie zveri, som si uvaril kávičku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pokoji a tichu ranného lesa, svitu vychádzajúceho slnka som si ju vychutnával a prečítal som si pár strán z knihy, ktorú som čítal keď som mal toľko čo chlapci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okolo ôsmej chlapci vyliezli, uvarili sme si každý raňajky podľa chuti. Poupratovali trošku táborisko a pobrali sa k studničke, aby sme dostáli slovu a prinávratili ju do funkčného stavu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V zime pohľad nebol až taký zlý, keďže bolo jemne nasnežené. No teraz, keď sme sa priblížili bolo vidno, že nás čaká roboty a roboty. Kúštik od prameňa sa vytvorili jazierko, ku ktorému chodila zver. Ponižej sa nachádzalo daľšie miesto, kam voda stekala. Evidentne to boli bahenné kúpele miestnej diviačej zveri keďže ich stôp sme našli neúrekom. Vyhrnuli sme si rukávy, vylovili lopatky, a pustili sa do práce. Postupne sme poodhadzovali suché konáre, zhrnuli lístie a dopracovali sa k samotnému prameňu. Voda vyvierala pomerne slušne, no miesila sa s lístim a bahnom. Prehĺbili sme miesto kde vyviera, chlapci spravili rygól, aby od studničky vypustili malé jazierko. Vodu zviedli k pôvodnému bahnisku. To sa rozšírilo, aby sa vytvorilo nové miesto – napájadlo pre zver. Zároveň sa tým upravila trasa odtoku vody. Takto už voda netiekla po cestičke vedúcej k prameňu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takto, keď to píšem, a vy to čítate, to znie jednoducho a krátko, no bolo to poctivých pár hodín práce. Medzičasom sa aj voda pri prameni ako tak prečistila a my sme mohli prvýkrát ochutnať toto naše prírodné bohatstvo. Na spodu sa usadil jemný kal, ale zvrchu už bola voda nádherne čistá, chladná, chutná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z blízkych kameňov sme vytvorili malé ohradenie prameňa a ďaľšie sme umiestnili ako šľapáky vedúce k nej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Našu prácu bedlivo sledovali aj obyvatelia lesa. Dofrčal nás pozrieť miestny slimák a všetko náležito sledoval z pňa nad prameňom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kým sme sa ako tak dostali do prijateľného stavu, už bolo poobedie. Rozhodli sme sa, že sa ešte vrátime inokedy aj s materiálom na prekrytie studničky. Napili sme sa a pohľad naspäť sa nedal porovnať s pohľadom, ktorý sa nám naskytol pár hodín dozadu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do táboriska sme sa vrátili vyhladovaní. Hneď som sa pustil do mojej tradičnej zeleninovej polievky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kým sa varila, chlapci sa rozhodli čakať na polievku v polohe horizontálnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kúril som dobre a tak zelenina bola mäkká v rekordnom čase, pridal som poctivú dávku mrveničiek a lesom sa už ozýval zvuk lyžíc búchajúch o ešusy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Polievky bolo viac ako dosť, tak sa nevarilo zatiaľ nič iné. Ja som sa rozhodol, že je čas na siestu. Chlapci sa šli túlať po okolí. Slnko už začalo zapadať a čarovalo svojími lúčmi dlhé tiene a osvetlovalo nové scenérie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po návrate chlapci priniesli zo sebou pár spadnutých sucháčov a rovno popílili, aby bolo pripravené na večer. Rámová píla opäť veľmi dobre poslúžila a o kratučkú chvíľu bola nachystaná kopa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posadali sme pri ohník, rozprávali sa, a za tmy sme si uvarili rizoto s dubákmi a s údenými kačacími prsiami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chlapci opäť zavčasu zaľahli. Ostal som pri ohníku rozmýšľajúc o tom, aké bohatstvo máme. Voda, čistá pramenistá, ľahko dostupná. A jej zdroje tak znečistené. Táto konkrétna studnička je značená aj v turistických mapách, no bežný turista by nemal šancu ju nájsť, nie to ešte sa z nej napiť. A koľko takých je ešte po Slovensku? Len v okolí mojej chaty viem o ďaľších štyroch zničených studničkách a prameňoch. Nie je to škoda takto nechať zničiť to, čo nám príroda dáva?  S týmito myšlienkami som zaľahol po chvíli aj ja.

Po pokojnej noci vysvitlo opäť slnko, chlapci sa pobudili a po raňajkách začali baliť. Táborisko sme ponechali v stave v ktorom sme ho našli a pobrali sa naspäť do “civilizácie”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Týmto chcem poďakovať chalanom za ich pomoc a spoločnosť počas tohto víkendu, ktorý bol pre mňa naozaj duševným relaxom. Taktiež ďakujem za ich pomoc pri čistení studničky a ich odhodlaní sa vrátiť a zastrešiť ju a riadne označiť. Ďakujem Sebko a Tomi.

P.S.: Pre tých ktorí navštívia Ostrú Malenicu, tak sa okrem krásneho pohľadu na ovce patriace do neďalekého salaša, môžte občerstviť pri studničke v Černochovej. 🙂  nachádza sa tu: http://mapy.hiking.sk/?x=18.4151&y=49.02842

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 
9 komentárov

Posted by na 1. júna 2014 in Výlety a zrazy

 

Značky: , , , , , ,

9 responses to “Comeback ku studničke – pics heavy

 1. Lesní želva

  1. júna 2014 at 22:08

  Ahoj amigo, dobře, že jsi zase něco po dlouhé době napsal. 😉 Je fajn, že jste s chlapci dali studničku do pořádku, snad budete příkladem pro ostatní a více zničeným pramenům se zas dostane řádné podoby.

   
  • chameleonsk

   1. júna 2014 at 22:10

   Ahoj Amazonka,

   pomaly finisujem s “projektami” doma. Tak snad uz bude viac casu ci uz na prirodu, ci na pisanie.
   Pevne verim, ze sa najde niekto, kto sa zamysli a vo svojom okoli spravi nieco podobne. Bolo by to uzasne.

    
 2. SKW

  1. júna 2014 at 22:28

  Ahoj Rolo 🙂 Pekne ste vyšatrili studničku, palčáky hore! Pri tom rizote mi kvapla slina na klávesnicu hehe… super víkend ste mali, vďaka za reportík!

  -Maťo

   
  • chameleonsk

   1. júna 2014 at 23:05

   Ahoj Maťo,
   nie je to tak ako ma byť. Treba ešte zastrešiť, no je to dôvod prečo sa tam vrátiť.
   Mimochodom…objavili sme neďaleko ďalší zdroj vody. 😉

    
 3. Kozo

  1. júna 2014 at 22:34

  Len zvedavá otázka: chalani mali DD Hammock celty?

   
 4. Juraj1974

  2. júna 2014 at 7:44

  Priatelu. Tisko v dobrom zavidim. Sam vies ze som v podstate bol s Vami. Aj tu chut dlho ocakavaneho rizota som zacitil.. Palcaky hore mladenci. Dobra robota.

   
 5. atti.hombre

  2. júna 2014 at 9:59

  Palec hore…poklad- voda v hore! 😀

   
 6. Martin Stiglinc

  23. júna 2014 at 9:26

  Velka vdaka za vsetkom prirodomilny lud, ktory zuzitkuje plody Vasej prace a napije sa zo studnicky. Super, ze su tu aj takito ludia ako Vy 🙂

   

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: